Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe
Świętokrzyskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe

Nasi Partnerzy

Odsłon artykułów:
135183

Po zakończeniu II wojny światowej zaczął odradzać się sport wiejski, nawiązując do tradycji ruchów sportowych Związku Strzeleckiego, Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży Wiejskiej RP ?Wici?. Dopiero jednak w 1946 r. w wyniku uchwał II Kongresu Związku Samopomocy Chłopskiej? zaczęły powstawać pierwsze ogniwa Ludowych Zespołów Sportowych, między innymi w powiatach: buskim, kieleckim, sandomierskim. Działalność w 1946 r. rozpoczęły: LZS Ludwików w powiecie Opoczno, LZS Wiślica, Pacanów, Stopnica, Radoszyce. W dwa lata p??niej, w 1948 r. na Kielecczyźnie działało 67 Ludowych Zespołów Sportowych w 8 powiatach. W tym samym roku w grudniu rozpoczęto powoływanie Rad Sportu Wiejskiego. Ich głównym zadaniem było umacnianie i powoływanie nowych kół LZS.? W skład Wojewódzkiej Rady Sportu Wiejskiego w Kielcach weszli: Jan Kejwan, reprezentujący Powszechną Organizację Służba Polsce oraz jako członkowie:? Henryk Kojac z Zarządu Wojewódzkiego ZMP, Bronisław Maciek z Kuratorium Okręgu Szkolnego, Julian Jaworz-Dutka z Wojewódzkiego Urzędu Kultury Fizycznej, Ludwik Ferlina z Wojewódzkiego Zarządu Związku Samopomoc Chłopska? i przedstawiciel Wojewódzkiego Zarządu Gminnych Spółdzielni. Powołana Rada, za podstawowe dyscypliny sportowe uprawiane w LZS, uznała piłkę nożną, piłkę siatkową i tenis stołowy. Do kwietnia 1955 r. funkcję społecznego przewodniczącego LZS, po wyjeździe Jana Kejwana do Warszawy, pełnił Komendant Wojewódzki Powszechnej Organizacji Służba Polsce Wacław Barszcz. 3 kwietnia 1955 r. na II Konferencji Sprawozdawczo-Wyborczej Zrzeszenia LZS, na stanowisko etatowego przewodniczącego powołano Juliana Jaworza-Dutkę. W lipcu stan organizacyjny Zrzeszenia LZS w województwie kieleckim liczy? 942 ogniwa.

Nowy etap w działalności Ludowych Zespołów Sportowych rozpoczął rok 1956. Po rozwiązaniu Powszechnej Organizacji Służba Polsce Zrzeszenie LZS stało się organizacją samodzielną. Poszerzył się znacznie zakres dyscyplin sportowych, sporo uwagi poświęcono rozwojowi sportu wyczynowego, który jednak, pomijając znaczące rezultaty łuczników i kolarzy nie zaowocował wybitnymi osiągnięciami krajowymi czy międzynarodowymi. Rok 1956 przyniósł równie  demokratyzacją ruchu sportowego. Uchwała Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z 1956 r. umożliwiała nadawanie klubom sportowym osobowości prawnej. Na mocy tej uchwały zaczęły powstawać Ludowe Kluby Sportowe, które wchodziły w skład Wojewódzkich Zrzeszeń LZS jako członkowie prawni.
W latach 1962-1970 nastąpił bardzo gwałtowny wzrost stanu organizacyjnego Zrzeszenia LZS w województwie kieleckim. Nastąpiło to między innymi dzięki znacznemu rozszerzeniu ofert imprez sportowych, wprowadzeniu do programu pracy nowych atrakcyjnych dyscyplin sportowych (kolarstwo, łucznictwo, zapasy). W 1973 r., w związku z przygotowanym nowym podziałem administracyjnym kraju, przystąpiono do powoływania Rad Gminnych Zrzeszenia LZS, które miały zastąpić Rady Powiatowe. Pod koniec 1974 r. na terenie Kielecczyzny działały 154 Rady Gminne LZS. W tym samym roku po blisko 20-letnim szefowaniu Radzie Wojewódzkiej, z funkcji przewodniczącego zrezygnował Julian Jaworz-Dutka, którego miejsce zajął najpierw Leszek Puchała, a po nim w 1978 r. Józef Doliński. W 1984 r., na stanowisko urzędującego zastępcy przewodniczącego RW LZS wybrany został Zdzisław Stawiarz. Po jego tragicznej śmierci funkcję sekretarza, a następnie wiceprzewodniczącego objął w 1985 r. Jerzy Kula.

Od 1978 r. pojawiła się nowa funkcja w strukturach władz wojewódzkich LZS, a mianowicie społeczny przewodniczący Rady Wojewódzkiej, jakim w tym czasie został Henryk Wrona. Ludowemu ruchowi sportowemu w woj. kieleckim szefował on przez następne 6 lat, do 1984 r. Wówczas to na X Wojewódzkim Zjeździe LZS nowym przewodniczącym został Tadeusz Bartos, funkcję tę pełnił do 2008 r., kiedy to na XVI Wojewódzkim Zjeździe wybrany został na Honorowego Przewodniczącego. Głosami delegatów na stanowisko przewodniczącego Świętokrzyskiego Zrzeszenia LZS wybrany został Jerzy Kula pełniący tę funkcję do dnia dzisiejszego.

Ludowe Zespoły Sportowe na Kielecczyźnie mają swoją bardzo bogatą historią. Nie tylko w organizacji wspaniałych imprez sportowych, igrzysk wojewódzkich, Mistrzostw Polski LZS, w wielu dyscyplinach, w których przedstawiciele naszych klubów odnosili największe sukcesy, jak w kolarstwie, łucznictwie, podnoszeniu ciężarów, zapasach. Dużym sukcesem organizacyjnym zakończyły się Ogólnopolskie Igrzyska LZS? przeprowadzone w Kielcach i okolicach stolicy woj. świętokrzyskiego w 1999, 2005 oraz 2010 roku.

Wśród sportowców świętokrzyskich spod znaku LZS znajduje się grono uczestników Igrzysk Olimpijskich, medaliści mistrzostw ?wiata i Europy, liczni uczestnicy zawodów międzynarodowych czy mistrzostw Polski, gdzie z powodzeniem reprezentowali nasze kluby, niejednokrotnie stając także na podium.

Do pobrania prezentacja z 70 lecia LZS

70 lat LZS plik .pdf (rozmiar 309,5 MB)



Odwiedza nas 40 gości oraz 0 użytkowników.

Dzisiaj jest: 25 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinRSS FeedPinterest
Pin It

Kluby Sportowe Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe